Péče o šperky

Možná ani nemusíme zdůrazňovat, že šperky a bižuterie ze (stříbra, kůže, kovových prvků, nerez oceli …) rozhodně nepatří do vody. Šperky a bižuterii také nikdy nevystavujeme vysokým teplotám, přímému slunci a styku s chemickými přípravky, i pokud jsou to kosmetické přípravky jako například krémy, parfémy či tělová mléka, které mohou zvláště u bižuterie zkrátit životnost těchto ozdob a mohou poškodit jejich povrchovou úpravu.

Šperky a bižuterií zdobíme své tělo při odchodu do společnosti až těsně před odchodem a při návratu ze společnosti je odkládáme hned jako první. Také je odložíme při domácích pracích, při sportu a samozřejmě také před uložením ke spánku.

Krásu, vzhled a kvalitu Vašich šperků prodloužíte pečlivým uschováním na suchém a tmavém místě a to nejlépe odděleně od ostatních podobných kousků.

Šperky a bižuterie potřebují čas od času vyčistit.


Přípravky k tomu určené doporučujeme nakupovat pouze ve specializovaných prodejnách, k základnímu ošetření a přeleštění postačí i kousky měkkého suchého hadříku.

Správnou péčí tedy můžete svému šperku prodloužit životnost i krásný vzhled.

Stříbro

stříbra může v důsledku oxidace docházet ke změnám v zabarvení či přímo ke ztmavnutí. U každého stříbrného kousku dochází ke změně individuálně a tato změna je závislá na mnoha faktorech, jako je např. pot, momentální zdravotní stav či dokonce užívání různých léků. 

Nejedná se každopádně o výrobní vadu a produkt lze uvést do původního stavu opatrným vyčištěním. U stříbra které si chcete vyčistit sami, používejte jen přípravky k tomu určené (nejlépe speciální hadřík či vatičku k čištění stříbra). V případě kdy má produkt ze stříbra na sobě kamínky je potřeba zvýšené opatrnosti, kamínky by se mohly poškodit a vypadnout a je proto lépe přenechat vyčištění na odborníkovi.

Nerezová ocel

Nerezová (či chirurgická) ocel se vyznačuje velmi vysokým leskem a atraktivním vzhledem. Ve valné většině nejsou zaznamenány alergické reakce v důsledku jejího nošení na nechráněné kůži a je velmi trvanlivá, netmavne a nepotřebuje čistit chemickými prostředky.

V případě, že se ocel ušpiní, stačí vlažná popřípadě mýdlová voda a poté šperk vytřít do sucha. V případě kdy má produkt z oceli na sobě kamínky je potřeba zvýšené opatrnosti, kamínky jsou lepené a při styku s vodou by se mohly poškodit a vypadnout a je proto lépe odnést šperk na vyčištění k odborníkovi.

Kovové prvky

Kovové prvky mohou být také postříbřené nebo pozlacené. Tyto kovové prvky reagují jako výrobky zlaté a stříbrné tudíž v případě, že je někdo alergický na stříbro či zlato, měl by se vyvarovat nošení těchto produktů.

Díky postříbření či pozlacení jsou takové ozdobné prvky odolnější proti opotřebení. U výrobků, které si chcete vyčistit sami, používejte jen přípravky k tomu určené

V případě kdy má produkt na sobě kamínky je potřeba zvýšené opatrnosti, kamínky by se mohly poškodit a vypadnout a je proto lépe nechat vyčištění na odborníkovi.

Přírodní kůže

Přírodní kůže je přírodní materiál a jako takový je schopen přijmout vlhkost, prach či mastnotu. Kůže je pružná a při vystavení delšímu působení vlhkosti je možné tuto vlastnost negativně ovlivnit.

Čím častěji kožené šperky nosíme, tím více se kůže vysušuje. Z tohoto důvodu se obecně doporučuje kůži impregnovat. Dávejte, ale pozor na složení přípravků a používejte opravdu jen přípravky kvalitní a k tomu určené.

V případě, že Vám kožená bižuterie více zvlhne, nikdy tyto produkty nevysušujte za použití působení přímého tepla (fénem či položením na topení apod.). Při vysokých teplotách totiž kůže ztrácí svoji barvu!

Krystaly Swarovski

Šperky s těmito krystaly ukládejte nejlépe do měkkého pouzdra či textilního váčku, aby nedošlo k jejich poškrabání. V případě potřeby leštěte výrobek vhodnou měkkou utěrkou, která nepouští vlákna.

Náramky z minerálních kamenů

Náramkyminerálů se navlékají na elastické lanko, které se časem lehce natáhne. Zbytečně tedy náramky nenatahujte.

U všech výrobků je potřeba také zabránit styku s tvrdými a ostrými předměty aby nedošlo k jejich poškrábání.

 

Doporučujeme Vám věnovat Vašim šperkům láskyplnou a trvalou péči, ony se Vám za ni odvděčí svojí krásou. :))